Beleşe Felsefe | Rıdvan Akar

Adı “Beleş”ti. O “Beleş”ten yararlanmayana taraftar denmezdi. Parasız günlerin tribünüydü. Görünmeyen kalenin büyüsü, polisin copu, tehlikeli sevinçlerin uçurumu, “Herkes görsün beyler”in oturma düzeniydi. Stadın 4. tribünüydü. Kapalı önce yeni açığa, sonra numaralıya, ardından eski açığa bağırır ve nihayet “Beleştepe” ile tezahürat biterdi. Kapalı “siyah” dediğinde, hançerlerimizdeki son nefesle “beyaz” derdik. Alkışlandıysak birbirimizi kutlar, “unutulmadık” derdik. En çok copuyla dağıtmaya çalışan polisin hiddetinden değil, hele hele gözümüzün gördüğü keleyse. Orada gol yemekten çekinirdik. Bir de stada sinen o ölüm sessizliğinden, göremediğimiz kalede golü yediğimizi anlardık. Beleştepe’ye köfte ve kokoreç servisi olmazdı. Tezgâhlar oradakilerin parasının olmadığını bilirdi. Beleştepe’dekiler eğer ortam uygunsa ikinci yarıda açılacak kapının hayalini kurar, değilse takımını yalnız bırakmazdı.

Yıllar geçip cebim para gördüğünde, yani kapalı kombinemle stada gittiğimde bir Galatasaray maçı vardı. Polatgillerin hırsı yüzünden artık rakibin deplasmana gelemediği bu meşum zamanlardı. Galatasaray’ın taraftarı da takımına destek için İnönü önlerine çıkarma yapma kararı almıştı. Taksim’den inmeye başladıklarını duymuş, Kapalı kıpırdanmıştı. Stadın kutsiyetine halel mi gelecekti? Sonunda çare Beleştepe’de bulundu. Beleştepe göreve çağrıldı ve 10 dakika sonra asayiş berkemaldı. Beleştepe, stadın rengi, halkın takımı olmanın gereği, yoksul rüyaların locasıydı. Stat yıkıldığında inşaat oradan seyredildi. Sanki eşsiz bir doğa manzarası varmışçasına kimileri saatlerini orada geçirdi. Stat bittiğinde Beleştepe’ye yukarıdan bakan Ritz’in fiyakası bozulmuş, “Biz de o muhteşem stadın yanı başındayız” reklamları ile yönünü belirtme dönemi başlamıştı.

Şimdi Beleştepe müdavimlerinin önünde siyah bir perde var. İyi ki o perde bizim hafızalarımızda değil, zira Beleştepe bir felsefeydi ve şimdi dergilerde yaşıyor.

 

Rıdvan Akar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir