Biz 11 arkadaşız, lakin arkamız daha var | Ferhat TALAN

“Biz 11 arkadaşız, lakin arkamız daha var.”

Bu sözler bir futbol maçı için bile söylenseydi efsane sözler arasında yerini yine alırdı. Lakin bir futbol maçında değil ama bir futbolcu tarafından üstelik şair bir futbolcu tarafından yazılmıştır. Beşiktaşlı Kaptan Kazım’dan bahsediyorum. Çanakkale siperlerinde şehit olmuş bir Beşiktaş Jimnastik Kulübü oyuncusuydu şair Kazım.

Refik Osman Top’un 1930 yılına ait anılarına göre “Kâzım hakikaten iyi oynardı… Terbiyeli halûk karıncayı bile incitmeyen bir gençti… Sanatçı ruhluydu şiirleri ile herkesi etkilerdi.”
Çanakkale’de sırtına yediği bir gülle ile şehit oldu… Birliğindeki yakın arkadaşları yerde hazin bir şekilde yatarken ceketinden fırlayan bir kâğıt parçasını hatıra olarak sakladılar.
Beşiktaş kaptanının üstünden bir şiir çıkmıştı.
Ölümle yaşamı ayıran çizgi siyahla beyazı ayıramamıştı.

“Hayatı süsledik izharı ittihatla bugün
Yolunda gençliğin ulvi değil miydi birleşmek.
Sebatı bayrağımız yaptık İ’tilamız için…
Neticesiz ve boş olmaz sebatla hiçbir emek.
Dakikalar bize bir nağbe nişad olsun
Kulübümüzde müceddet nücumu mevc vursun
Bu kainat bize hep gıpta ediyor isar
Biz 11 arkadaşız lakin arkamız daha var.
Bu zevk alemi dar zannedip de aldanalım
Vekar hak gibi sakin nezih ve saf olalım.”

Bu söz o dönemin birliğini ve ortak amacını simgeliyordu, şimdilerde fazlasıyla her alanda ihtiyacımız olan bu sözü her futbolcunun aklına kazımalıyız ki; nasıl bir forma taşıdıklarının farkına varsınlar ..
Çanakkale dışında diğer cephelerde de savaşan ve şehitlik mertebesine ulaşan sporcular Beşiktaş’ımızın ilk değerleri, onuru ve övünç kaynağı olmuşlardır. Çanakkale’de yaşamlarını yitiren Kazım ve Asım dışında, Rıdvan, Doktor Ali, Doktor Mehmet, Alican ve Doktor Sabri Kafkas Cephesi’nde tifüse yakalanmış, Muallim Şadi ile Behzat da çarpışmalarda şehit oldu. Beşiktaş bu savaşlar sırasında ilk futbol takımından 9 şehit verdi. Ruhları şad olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir