Bubamara

Şarkısı da var. Kusturica-Goran Bregovic ortaklaşa işlerinden biri. Sırpça’da uğur böceği demekmiş bu arada.

Bubamara, Bosna’da savaş zamanında Yugoslav Milli Takımının eski oyuncusu Predrag Pasic tarafından kurulmuş bir futbol okulu, çocuklar nefes alsın demiş, milleti, dini sallayıp almış bütün çocukları bir araya. Geniz yakıp aynı zamanda serinleten içecek sponsorlu dünya kupası reklamında sanırım “Çok tehlikeliydi, ama biz her gün antrenman için o köprüden geçerdik” diyordu futbolculardan biri.

Salon ayarlamışlar bir süre daha da güvende hissedebilmek için. O imkansızlıklardan bugüne gelmişler, o gençler Dünya Kupası da gördü. Kurucu Pasic de Dünya Kupası’na gitmiş, ama forma giyememiş. Bu mübarek dayımız on kere şampiyon olmuşçasına büyük iş yapmış zaten.

Bugün, ülkemizde top koşturan iki adet dangalak ırkçılıklarını Mars’ta su bulunan şu yılda konuşturdular. Konu Kosova, Bosna olunca sıkıntı oldu tabii. Kendi Milliyetçiliği-Rantçılığı dillere destan futbol camiasını, primleri ve galibiyeti şehitlere, ailelerine armağan ediyoruz deyip kadroya girmemiş kardolarına bile havale yapan şovmenleri unutan memleketimin güzel insanları çok pis kınadılar tabii.

Sırbistan’ı, Karadağ’ı, Kosova’yı haritada gösteremeyecek adamlar soyadların sonundaki -iç’lere bakıp da adam dövmeye kalkmazlar umarım gaza gelip.

Ahan da buldum videoyu

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir