Bu hastalığı durdurun – 2

Geçtiğimiz cumartesiden beri, ülkemiz futbolunun gündemini ırkçılık işgal etmekte. Emre Belözoğlu’nun Trabzonspor’un siyahi oyuncusu Zokora’ya ”pis zenci” demesi üzerine ırkçılığa karşı tutumumuzu ortaya koymuştuk.

Hayatın hiçbir alanında ve yeşil sahalarda ırkçılığı kabul etmeyeceğimizi, her nereden ve kimden gelirse gelsin bu durumu yaratanlarla uzlaşmayacağımızı açıklamıştık. Cumartesi gününden bu yana gördüğümüz manzara ise ülkemiz adına utanç vericidir. Bir futbolcu alenen ırkçılık yapabilirken, buna karşı sesini yükseltenlerin çok az oluşu tribünlerdeki durumun endişe vericiliğini kavramak açısından önemlidir.

Pazartesi günü Beşiktaş – Galatasaray arasında oynanan maçta yaptıkları hatalarla tribünlerin gerilimesine neden olan Hüseyin Göçek, Baki Tuncay Akkın, Orkun Aktaş hakem üçlüsünün ve hakem hatalarından kaynaklı oluşan gerilimi, özellikle kapalı tribün önünde tahrik edici hareketlerle perçinleyen Galatasaray futbolcusu Eboue’nin davranışları sonucunda, maçın son anlarında tribünlerden sahaya atlayanlar ve tepkilerini dile getirenler olmuştur. Herkesin bildiği gibi, Eboue ligin ilk yarısında oynanan derbide de tribünlere oynamış ve yine tepkiler almıştı.

Pazartesi günü oynanan derbide ise Eboue’nin ağır tahrikleri, bir taraftarın Eboue’ye el kol işaretleriyle ”maymunsun” demesini sağlamıştır. Eboue’nin karakter yapısı ve insani olgunluk derecesinde gelişim gösterememiş bir birey olduğunu düşünmekle birlikte, bu taraftarın yaptığı ve siyahi insanlara yapıldığı an ırkçılık anlamı kazanan maymun işaretini kabul etmemiz, görmezden gelmemiz söz konusu olamaz.

İster bilinçli olarak, isterse bir anlık ”kızgınlık” sonucu yapılmış olsun; ırkçılık hiçbir şekilde kabul edilemezdir. Başta Beşiktaş taraftarı olmak üzere bütün renklere gönül veren insanlara sesleniyoruz: Irkçılığa prim verilemez. Bulunduğumuz her yerde ırkçılığın önüne geçmek bizlerin görevidir. Tribünlerimizde hiç bir ırkçı davranış istemiyoruz. Bunun içinde mücadele etmeye devam edeceğiz.

Daha öncede söylediğimiz gibi Hepimiz Ötekiyiz.!!!

Beşiktaş Beleştepe

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir