7 Aralık Pazar TRİBÜNLER SAHAYA İNİYOR !

Futbol modern anlamda Britanya’da ilk oynanmaya başlandığı günden bu yana seyirci ile oynanan, saha ile seyircilerin ortak ruh halini yansıtan bir spordur. Futbolun endüstrileşmesi ve profesyonel takımların ortaya çıkmasıyla da seyirci artık kendi takımlarını destekleyen taraftarlar olmuştur. Bu ortak havayı soluduğumuz, futbolu taraftarla birlikte kolektifleştiren yerler de bizim mabetlerimiz, yani stadyumlar ve tribünlerimizdir. 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunla birlikte hayatımıza giren ve kamuoyuna deklare edilen amacı spor sahalarında şiddetin önlenmesi, karaborsanın bitirilmesi ve kötü tezahüratın önlenmesi olan Passolig ve e-bilet uygulamasının bu gün bitirdiği tek şey vardır o da Türk Futbolu’nun kendisidir. Futbolu yönetenler şunu çok iyi bilmelidirler ki taraftar olamadan futbol var olamaz. Fa$$olig uygulamasıyla statlara sokulmak istenen izleyici profili de taraftar değil AKtifbank müşterisidir. Bu mevcut iktidarın kendi siyasi ve ekonomik politikaları, yandaş şirketlerin kar ve fayda profilleri doğrultusunda kısa dönemde işlerini görebilir; fakat bu gün Fa$$olig’in kapısında sıraya girmiş kulüp yöneticileri şunu bilmelidir ki biz müşteri değil taraftarız ve bu yönettiğiniz kulüpler yüzlerce yıllık çınarlardır. Bu günkü iktidarlar ve siyasi ortam gelir geçer ama o armalar ve taraftar kültürü küçük siyasi ve ekonomik hesaplara sığmazlar.
Bizler yani bu oyunun sevdalıları; sevdiği renkler uğruna, binlerce kilometre yolu tepip deplasmanlara giden; güneşin altında pankart yapan, maçlarda arma uğruna her türlü tehlikeyi göze alan, yağmur, çamur, kar demeden statları dolduran, bu oyunun ve tribünlerin gerçek sahipleriyiz.
Önce davullarımızı stada sokmamızı yasakladınız, ardından dışarıda yapmış olduğumuz organizasyonlarımızdan rahatsız oldunuz. Taraftarların günlerce emek verip yaptığı pankartları, taraftarların maçı göremediği gibi komik bir gerekçeyle yasakladınız statlara sokmadınız.Tribünlerdeki demokratik tepkiler ve muhalif seslerden sonra iyice çıldırdınız. Yapmış olduğunuz tüm baskı, zorlama ve stad çevresindeki polis terörü yetmemiş olacak ki; 6222 gibi sadece taraftara uygulanan yasalar çıkartarak sesimizi kesmeye çalıştınız. Hala istediğiniz tribün ortamını yaratamayınca, E-Bilet ve Passolig uygulaması adı altında taraftar yerine barkodlanmış insanları statlara doluşturmak istiyorsunuz.
Sizin istediğiniz taraftar; cüzdanı şişkin, gazete okuyup transfer haberleriyle avunan, televizyondan işine gelirse maçını izleyen, internette takımı ile ilgili şeyleri paylaşıp “ölümüne seviyorum ” diyen, hava güzelse ve o gün yapacak işi yoksa maçtan 5 dakika önce numaralı koltuğuna oturup, takımı 2 gol yiyince stadı terk eden fakat ne olursa olsun statlara para bırakan ve muktedirlerin canını sıkmayacak makul taraftar profilidir.
Fakat yemezler…

HARAMİLERİN SALTANATINI YIKACAĞIZ !!!

Artık yeter diyor ve taraftar olma sevdamızın başladığı yere, sokaklara geri dönüyoruz.
Fa$$olig’in olmadığı her yeri tribün yapıyor; tüm Türkiye’nin meydanlarına kalelerimizi kuruyoruz…
Zannetmeyin ki tribünleri size bırakıyoruz. Fa$$olig kalkana kadar mücadelemiz devam edecek, bizim olanı geri aldığımızda yeniden yerimizi alacağız.”

https://www.facebook.com/taraftardayanismasi?ref=ts&fref=ts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir